Crowdfunding to sposób finansowania pomysłów dzięki zaangażowaniu dużej liczby inwestorów indywidualnych. Ta metoda pozyskiwania funduszy zyskała na popularności dzięki szybkiemu rozwojowi sieci społecznościowych. Efektem działań crowdfundingowych jest realizacja konkretnych inwestycji, a korzyścią dla „udziałowców/inwestorów” jest określone wynagradzanie zaproponowane przez właścicieli projektu.
Według zebranych danych na temat oszczędności Polaków wynika, że rodzime gospodarstwa domowe posiadają ponad 960 mld PLN oszczędności, jednocześnie posiadając ponad 450 mld PLN ulokowanych w aktywach cechujących się ryzykiem. Estymacje IMF pokazują, że w ciągu najbliższych 10 lat potencjał finansowania społecznościowego w Polsce może wynieść nawet 1,8 mld PLN.
Podstawowymi odmianami crowdfundingu są:
- crowdfunding dotacyjny, w którym następuje zwrot kapitału wraz z odsetkami;
- crowdfunding oparty o udziały;
- crowdfunding oparty o nagrody, w którym udziałowiec otrzymuje przyszły produkt za darmo lub w bardzo korzystnej cenie wcześniej niż ten trafi na rynek;
- crowdfunding dobroczynny, gdzie wpłaty traktowane są jako bezzwrotne dotacje dla projektów/firm/ pomysłów.
Crowdfunding zdobywa coraz większą popularność dzięki:
- wygodzie (pozwala brać udział w akcjach bez wychodzenia z domu, jednocześnie pozwalając na monitorowanie tysięcy ofert pojawiających się każdego dnia);
- niskiemu progowi wejścia (prawie wszyscy możemy zostać udziałowcami);
- rentowności projektów.
Dobry przykład płynie zza oceanu. „Mediana długoterminowych inwestycji portalu Lending Club realizuje zwrot na poziomie ponad 5% rocznie, a zwroty realizowane przez inwestycje Abundance Investment potrafią przekraczać nawet 8%. Biznesowo to bardzo obiecujące dane, które sprawiają, że warto przypatrywać się różnym pomysłom. Na tę chwilę mamy wybranych kilka obiecujących konceptów – nie tylko z Polski – które chcielibyśmy wesprzeć” – mówi Wojciech Szubert, właściciel Granholding.